Międzynarodowy Dzień Pizzy

“Jest okrągła niczym koło, z nią jest smacznie i wesoło. Pachnie warzyw całą gamą, lubię ją zajadać z mamą“.

9 lutego na całym świecie uznany jest za Międzynarodowy Dzień Pizzy. Także i nasze Przedszkolaki świętowały ten dzień uroczyście. Dowiedziały się gdzie jest najpyszniejsza pizza na świecie i postanowili samemu przygotować różnymi technikami to pyszne danie.  Tego dnia sale naszego przedszkola zamieniły się we włoską pizzerię, a Biedronki i Sowy degustowały pyszną, okrągłą i włoską potrawę.   

Pani Ania z grupy Żabki przeprowadziła warsztaty w grupie Sówek i Misiów, podczas których przedszkolaki stworzyły gigantyczną pizzę. Pomidory, papryka, pieczarki, żółty ser były nieco większych rozmiarów, lecz zostały ułożone na cieście w sposób profesjonalny. Nie była to prawdziwa pizza,
a mimo to nasza wyobraźnia pozwoliła poczuć jej zapach i smak.

 

W grupie Żabek świętowanie Międzynarodowego Dnia Pizzy odbyło się z udziałem innych nauczycieli, którzy przyszli na zajęcia w ramach lekcji otwartej. Żabki zamieniły się w małych kucharzy, zakładając czapki kucharskie i ubierając poszczególne elementy  „niewidzialnego” stroju kucharskiego w rytmie muzyki.  A był to dopiero początek atrakcji… w dalszej części zajęć dowiedziały się, gdzie na mapie znajdują się Włochy, jakie kolory ma flaga, zakodowały drogę kucharza do pizzy, układały „Domino XXL”, a także krok po kroku stworzyły muzyczną pizzę. A na koniec…własnoręcznie wykonały pizze z masy solnej, które po pomalowaniu wyglądały jak prawdziwe!

  

Dzień Pizzy obchodzony był także w klasach 1-3.  

W klasie 2a  jeden z uczniów, który urodził się i mieszkał 6 lat we Włoszech opowiedział kilka ciekawostek na temat tego kraju oraz pokazał zdjęcia swojej rodzinnej  miejscowości. Uczniowie odszukali na mapie Europy oraz świata Włochy, wysłuchali hymnu, poznali flagę,  a także porozmawiali na temat ulubionych potraw, sportów. Na koniec wykonali pizzę z papieru, zagrali w domino ze składnikami do pizzy i rozwiązywali łamigłówki.

Klasa 1 a nauczyła się piosenki „Qndel – Wloskie Wakacje” oraz przygotowała wielką, wspólną klasową pizzę.

Natomiast uczniowie klasy 3b poznali historię powstania pizzy, przygotowali własną z papieru kolorowego i nauczyli się ją dzielić na połówki i ćwiartki.