Projekt: “Tydzień z matematyką w SP5”
11 marca – 15 marca
“Matematyka jest alfabetem, przy pomocy którego Bóg opisał wszechświat.”
Galileusz
W tych dniach podczas lekcji matematyki przeprowadzone zostaną eliminacje do szkolnego konkursu „As matematyczny”. Celem ich będzie wyłonienie trzech przedstawicieli każdej klasy, którzy będą walczyć dla Was o Tytuł Asa matematycznego.
Codziennie będziecie mogli wziąć udział w różnych indywidualnych działaniach, które udowodnią, że matematyka nie ma przed Wami tajemnic! Od Was zależy, ile wyzwań podejmiecie!
Nasze propozycje:
Zadania długoterminowe – ostateczny termin oddania: 14 marca 2019 r.
- plakat (duży format A3, sztywna kartka) związany z Dniem Matematyki (praca indywidualna lub grupowa, maksymalnie trzy osoby)
- geometryczny rysunek – wykonaj na kartce A4, wykorzystaj znane Ci figury geometryczne- tylko dla klas IV- V
- dwie bryły – materiał i technika dowolna
- film – nakręć film obrazujący matematyką w otoczeniu (praca indywidualna lub grupowa, maksymalnie trzy osoby)
- wiersz – napisz rymowankę obrazującą tabliczkę mnożenia lub dowolny wzór matematyczny
- prezentacja multimedialna o historii matematyki lub sławnych matematykach (ilość slajdów od 10 do 20, pamiętajcie, aby prezentacja zawierała tylko zrozumiałe dla Was informacje).(praca indywidualna lub grupowa, maksymalnie trzy osoby)
Jeżeli wykonasz bezbłędne 2 zadania otrzymasz ocenę bardzo dobrą, za 3 zadania wykonane poprawnie otrzymasz ocenę celującą z matematyki.
Wykonane i podpisane prace prosimy przekazać nauczycielom matematyki.
- Konkurs Głowołamacze
Codziennie od 11 do 15 marca, na matematycznej gazetce przy sali 209 oraz na stronie naszej szkoły – sp5poznan.pl, będzie umieszczona łamigłówka, rozwiąż ją i wrzuć odpowiedź do kartonu przy dyżurce – pamiętaj o zapisaniu sposobu rozwiązania oraz o podpisaniu łamigłówki. Listę zwycięzców przedstawimy na gazetce matematycznej przy sali 209.
Konkurs „ Matematyka dzika” czyli jak połączyć dziką przyrodę z matematyką.
Dnia 12 marca (wtorek)
Inicjatorem i organizatorem Dnia Matematyki w Polsce jest Stowarzyszenie Doskonalenia i Rozwoju 4improve. Dzień Matematyki kierowany jest do wszystkich! Nawet tych (a może przede wszystkim), którzy nie lubią matematyki. Rozwiązywanie zadań ma sprawić przyjemność, a nie być kolejnym testem. Zadania nie wymagają wiedzy matematycznej – wystarczy otwarty umysł i chęć do zabawy matematyką.
Zapraszamy 3 osobowe zespoły do turnieju “Matematyka dzika”. Zapisy do 11 marca u nauczycieli matematyki.
QR kody z matematyką w tle
Dnia 13 marca (środa)
W tym dniu będziecie mogli wziąć udział w rozwiązaniu indywidualnych zadań projektowych. Zadania będą zaszyfrowane QR codem. Szukajcie ich na szkolnych korytarzach. Odpowiedzi zapiszcie na podpisanej karcie i wrzućcie do kartonu, znajdującego się przy dyżurce szkolnej.
Karty odpowiedzi należy pobrać u nauczycieli matematyki. Pamiętajcie, żeby zapisać sposób rozwiązania. Sam wynik nie będzie sprawdzany. Zwycięzcą zostanie osoba, która wykona bezbłędnie największą liczbę zadań. Lista zwycięzców znajdzie się na gazetce matematycznej przy sali 209.
“Dziś nie biegamy, dziś układamy”
Dnia 14 marca (czwartek)
Tego dnia proponujemy Wam wspólne zmaganie się z łamigłówkami. W tym dniu przynieście do szkoły kostkę Rubika, Sudoku, łamigłówki. Jeżeli nauczyciel dyżurujący na przerwach zobaczy Was układających kostkę, rozwiązujących Sudoku lub inne łamigłówki matematyczne, otrzymacie od niego specjalny dokument, który oddajcie nauczycielowi matematykowi, spotka Was miła niespodzianka.
Wielki finał
Dnia 15 marca (piątek)
To będzie wyjątkowy dzień! Wyłonione w trakcie eliminacji reprezentacje klasowe zmierzą się z zadaniami, których prawidłowe rozwiązanie pozwoli Waszej klasie zdobyć Tytuł Asa Matematycznego!
Zapraszamy
Organizatorzy