“Magiczna Moc Bajek”

W grudniu i styczniu przedszkolaki realizowały kolejne zadania z całorocznego projektu czytelniczego „Magiczna Moc Bajek”.

Moduł III zrealizowany został przez Biedronki i Misie w grudniu, a zadania dotyczyły tolerancji oraz sprawiedliwości. Dzieci odpowiadały na pytania „Dlaczego powinniśmy tolerować innych?”, „Jak radzą sobie osoby z różnymi niepełnosprawnościami w społeczeństwie?”, itd.  Świętowany był także Dzień Optymisty pod hasłem  –  „Wszyscy dajemy sobie dobre słowo, uśmiech, pomocną dłoń”.

Zadaniem do wykonania z cyklu „Dobranocki z dawnych lat” było zapoznanie z bajką pt.: „Porwanie Baltazara Gąbki”. Bohaterowie w niej występujący, cechowali się zróżnicowanymi charakterami, dzięki czemu można było nawiązać do tolerancji, sprawiedliwości i wskazać jak ważne są w dzisiejszym różnorodnym świecie.

 

Dodatkowo Biedronki zrealizowały  projekt „Książka”, podczas którego poznały różne postaci z bajek, nauczyły się segregować książki pod względem ich wielkości i kształtów, a na koniec stworzyły własną książkę za pomocą ilustracji, które same wykonały .

Moduł IV  SOLIDARNOŚĆ, PIĘKNO –   realizowany był w styczniu przez Żabki oraz Sowy. Przedszkolaki dyskutowały na temat piękna, a dokładniej czym dla nich jest piękno, czy można mieć piękne serce, czy to, co jest piękne dla mnie, musi być piękne dla Ciebie. Dzieci miały wiele pomysłów, a różnorodne odpowiedzi ukazywały, jak wiele znaczeń ma piękno wokół nas. Zabawa z Fotobudką miała zachęcić przedszkolaków do współpracy, a wykonywanie radosnych, wesołych i nieco szalonych zdjęć, uświadomić, iż każdy z nas jest inny, lecz piękny i wyjątkowy. Zdjęcia były wykonywane pod hasłem „Dobrze Cię widzieć.

Bajka „Smerfy” okazała się idealna do wytłumaczenia dzieciom znaczenia słowa solidarność. To właśnie niebiescy przyjaciele z dobranocki zawsze służą sobie pomocą, współpracują, nie zostawiają nikogo w potrzebie. Przedszkolaki oglądały  przygody smerfów, malowały smerfnych bohaterów oraz stworzyły „Wioskę Smerfów”.