Centrum Powiadamiania Ratunkowego

Dnia 29.02.2024 r. uczniowie klasy 8a udali się z wizytą do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu obsługującego numer alarmowy 112 na terenie województwa wielkopolskiego.

Spotkanie  rozpoczęło się prelekcją w sali szkoleń, gdzie uczniowie uzyskali podstawowe informacje dotyczące numerów alarmowych, obowiązków pracowników centrum, oraz umiejętności i predyspozycji potrzebnych do podjęcia zatrudnienia na stanowisku operatora numeru 112. Kolejno udaliśmy się do sali operatorskiej, gdzie mieliśmy możliwość obserwacji pracy operatorów, zapoznaliśmy się z programami, które są niezbędne w celu obsługi zgłoszenia alarmowego oraz rozdysponowania odpowiedniej służby.

Spotkanie zakończyło się podsumowaniem informacji zdobytych podczas wizyty. Dowiedzieliśmy się również, że około 60% wszystkich połączeń wykonywanych na numer 112 to tzn. połączenia anulowane blokujące linię, czyli połączenia wykonywane przez pomyłkę lub celowo bez uzasadnionej potrzeby.