Pasje naszych uczennic

Szermierka

Waleria Szostak trenuje szermierkę od 5 lat w klubie sportowym KS Warta szermierkę floretem. W szermierce są trzy bronie: floret, szabla i szpada. Każdy zawodnik jest ubrany w specjalny strój, na który składa się: plastron, bluza szermiercza, spodnie szermiercze, kamizelka elektryczna, kabel, rękawica i maska, a dziewczyny dodatkowo zakładają plastik. Celem szermierki jest trafienie przeciwnika w czasie pojedynku na planszy szermierczej. We florecie pole trafienia to kamizelka elektryczna. W szabli pole trafienia obejmuje ciało od pasa w górę, a w szpadzie można trafiać w dowolną część ciała. Wykorzystuje się do tego na przykład wypady, wyminięcia, czy proste pchnięcia.

W trakcie pojedynku każdy zawodnik jest podpięty za pomocą kabla do bębna, a ten do aparatu, który ułatwia sędziowanie.

Szermierka nazywana jest białym sportem, nie tylko dlatego, że zawodnicy są ubrani na biało, ale również dlatego, że bardzo ważna jest kultura, szacunek dla przeciwnika i zasady fair play.

Europejski Festiwal Szermierczy

Waleria wzięła udział w Europejskim Festiwalu Szermierczym. W jej  kategorii wiekowej walczyło 41 dziewczynek. Stoczyła 8 walk i zajęła 11 miejsce.

Tutaj można obejrzeć trzy jej walki (dla ułatwienia jestem w czarnych butach):

https://youtu.be/GyhLo09TVtY?t=24077

https://youtu.be/GyhLo09TVtY?t=24703

https://youtu.be/gcuqE8i8uoE?t=25555

Teraz szykuję się na kolejne zawody oraz dwa zgrupowania treningowe w wakacje.