Kącik astronomiczny

Już w najbliższy czwartek 10.06.2021r. ZAĆMIENIE SŁOŃCA

Będzie to częściowe zaćmienie Słońca (czyli zasłonięciu ulegnie tylko część tarczy słonecznej). Czwartkowe zjawisko będzie miało miejsce, ponieważ Słońce, Ziemia i Księżyc, w pewnej chwili znajdą w jednej prostej linii, jednak Księżyc będzie dalej od Ziemi niż zwykle, a przez to nie będzie odpowiednio duży, aby zasłonić całe Słońce. Tego rodzaju zaćmienie jest również nazywane „pierścieniem ognia”.

Pamiętaj o bezpiecznych obserwacjach: nigdy nie patrz bezpośrednio w Słońce. Zaćmienie możesz obserwować patrząc przez odpowiedni filtr, przydymione szkło lub ciemną kliszę rentgenowską.

Więcej informacji na temat czwartkowego zaćmienia znajdziesz pod tym linkiem:

www.urania.edu.pl/wiadomosci/niebo-w-czerwcu-2021-zacmienie-slonca