Lekcja ciszy Montessori

W miniony piątek grupa Żabek przeniosła się do świata ciszy. Królowała w tym świecie woda. Do wykonania były m.in. takie zadnia jak:  noszenie po elipsie szklanki z wodą, by nie wylać ani kropli, przelewanie wody z butelki do misy, gładzenie brył lodu, czy też otwieranie oczu, gdy poczuje się na dłoni „coś” (kroplę wody). Wykonywanie zadań jeden po drugim, wymagało od dzieci skupienia i cierpliwości.

Lekcja ciszy ma służyć wspaniałemu przeżyciu czegoś wyjątkowego. Lekcje te są bardzo różnorodne, ponieważ mają wiele możliwości: można w ich trakcie zupełnie ograniczyć wszelkie bodźce lub zredukować je do wybranych wrażeń węchowych, dotykowych, smakowych, słuchowych lub wzrokowych i to na nich skoncentrować uwagę dzieci. Jest to oczywiście proces, który wymaga praktyki i osiągnięcia w grupie „zagrania” i pewnej dyscypliny. Nauczyciel podczas lekcji przemawia spokojnym, przyjaznym tonem, a z czasem przechodzi na sposób komunikacji za pomocą pantomimy, gestu, spojrzenia.

Dzieci tuż po zakończeniu lekcji były podekscytowane i jeszcze długo po niej, opowiadały o swoich odczuciach!