Projekt – “Czyste powietrze”

17.11.2022 r. w ramach realizacji projektu “Czyste powietrze” uczniowie klas 6 wzięli udział w warsztatach, podczas których dowiedzieli się, na czym dokładnie polega zjawisko smogu  i dlaczego jest niebezpieczne dla naszego zdrowia oraz poszukiwali rozwiązań, które mogłyby poprawić stan jakości powietrza w naszej okolicy.

Cała społeczność szkolna miała okazję zobaczyć pokaz wyłapywania zanieczyszczeń powietrze przez drony, które krążą nad poznańskimi osiedlami w okresie jesienno-zimowym  i kontrolują skład dymów wydobywających się z kominów domów jednorodzinnych i kamienic. Wykorzystywane są do nich dwa drony. Działania prowadzone są we współpracy ze strażą miejską. Pierwszy to zwiadowca, który wyposażony jest w transmisję obrazu, lokalizuje on źródła dymu oraz przekazuje te informacje do operatora drugiego dronu. Drugi dron – pomiarowy zasysa próbki dymu do mobilnego laboratorium Nosacz II. Wszelkie informacje o nieprawidłowościach przekazywane są straży miejskiej, która może zdecydować o kontroli posesji i w przypadku stwierdzenia opalania domu niedozwolonym paliwem nakłada mandat na właściciela.