Infografika – ze strony “mniejnerwow.pl/depresja//%22.
23. lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Obchody tego dnia mają na celu szerzenie w społeczeństwie świadomości nt. zaburzeń nastroju i tego, że wymagają one specjalistycznego leczenia. Depresja to nie ‘moda’ ani ‘fanaberia’, tylko poważna choroba, która znacząco wpływa na różne strefy funkcjonowania człowieka – jego samopoczucie, myśli, relacje z innymi ludźmi i z sobą samym.
W przypadku dostrzeżenia objawów depresji, do których należą m. in. smutek, apatia, drażliwość, zmęczenie, problemy ze snem lub z apetytem, spadek koncentracji i motywacji, zmniejszona zdolność do odczuwania przyjemności, dolegliwości bólowe oraz myśli o charakterze rezygnacyjnym lub samobójczym warto umówić się na wizytę do lekarza lub terapeuty. Depresję można (i należy!) leczyć; do bardzo skutecznych metod zalicza się połączenie farmakoterapii oraz psychoterapii.
Depresja jest chorobą uwarunkowaną wieloczynnikowo (wyróżnia się m. in. czynniki genetyczne, biologiczne, psychologiczne i społeczne), która może dotknąć każdego z nas.
Jeśli dostrzegasz u siebie objawy depresji (albo inne niepokojące sygnały) – nie zwlekaj, przyjdź – czekamy na Ciebie! W szkole możesz zgłosić się do psychologa lub pedagoga szkolnego; razem zastanowimy się, co robić dalej.
Aleksandra Kubiak (psycholog szkolny)
Plakat wykonany przez Agatę Kędziorę, uczennicę klasy 7a