Międzynarodowy Projekt Czytelniczy “Magiczna moc bajek”

„Dawno, dawno temu, za siedmioma górami, za siedmioma lasami…” – zapewne wszyscy pamiętamy te słowa, napawające radością i ciekawością, za nimi bowiem zawsze kryła się fascynująca opowieść. Niezmiennie wiadomo, iż bajki były od zawsze sposobem na przekazywanie dzieciom wiedzy i zasad moralnych, dlatego też przedszkolaki w tym roku biorą udział w Międzynarodowym Projekcie Czytelniczym „Magiczna moc bajek”, czyli Bajkowa podróż do krainy wartości  i dziecięcej wyobraźni. Głównym celem projektu jest promowanie wśród dzieci czytanych bajek i baśni, jako sposobu na ich rozwój, kształcenie, zdobywanie wiedzy, kształtowanie postaw społecznych.

W październiku i listopadzie każda z grup miała do wykonania w związku z projektem pewne zadania.

W październiku nauczyciele w poszczególnych grupach wprowadziły dzieci do realizacji projektu, ucząc piosenki „Magiczna moc bajek” , wykonując „Bajkowego przyjaciela” –  maskotkę/pacynkę. Zadania z tego miesiąca opiewały pod hasłem SZACUNEK, dlatego też nie zabrakło rozmów o kluczach dobrego zachowania, a także przypomnienia magicznych słów i odegrania scenek z wykorzystaniem zdobytej wiedzy.

Z kolei w listopadzie Żabki, Biedronki, Misie i Sowy mówiły dużo o MIŁOŚCI I PRZYJAŹNI, wykonały także serca dla przyjaciela, tańczyły wspólnie do bajkowych piosenek, a także rozmawiały o prawach dziecka w literaturze, nawiązując do „Kopciuszka”, „Jasia i Małgosi”, a także „Dziewczynki z zapałkami”.

Uwieńczeniem zadań z każdego miesiąca jest zapoznanie dzieci z dobranockami z dawnych lat. W październiku
i w listopadzie przenieśliśmy się w świąt przygód Reksia oraz Misia Uszatka 🙂