Kronika – Świetlica 2020/2021

Czerwiec

CZERWIEC stały grudzień doskonały. 🙂 

„Dziecko ma prawo być sobą. Ma prawo do popełniania błędów. Ma prawo do posiadania własnego zdania. Ma prawo do szacunku. Nie ma dzieci, są ludzie” 
Janusz Korczak

 

1 czerwca to dla naszej świetlicy niezwykle ważny dzień. To właśnie dzisiaj zwracamy szczególną uwagę na nasze dzieci jak bardzo są dla nas ważne.

Z tej okazji chcielibyśmy złożyć najszczersze życzenia wszystkim dzieciom nie tylko świetlicowym, aby zawsze pamiętały, że są ważne, że mają prawo do bycia sobą. My jako wychowawcy chcemy z Wami iść obok i być przy Was kiedy będziecie nas potrzebować. Nie przed , nie za, ale właśnie obok Was drogie dzieci.

Zespół Nauczycieli Świetlicy 

W tym dniu czekało na naszych dzielnych świetliczaków, olbrzymia dawka zabawy. Chcieliśmy sprawić, by  tego dnia, pojawił się uśmiech na twarzy każdego dziecka.. 

Różne zabawy, odpoczynek, relaks, czytanie książek pod chmurką, muzyka na świeżym powietrzu, tańce, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Tego dnia również nagradzaliśmy osoby, które przyszły z jakaś szaloną fryzurą do szkoły.

Ten dzień był naprawdę szalony i rządził się zupełnie innymi prawami, jednak mamy nadzieje, że zapamiętacie go długo drogie dzieci. 


W czerwcu pogodna nam bardzo dopisywała, dlatego cały czas prawie jesteśmy na boisku szkolnym. Tutaj dzieci zabierają ze sobą często koce i mają miejsce by w cieniu wypocząć po zajęciach lekcyjnych.

 

Odbywają się również, zajęcia pod chmurką, tak by zaangażować dzieci w tworzenie pasjonujących rzeczy oraz różnorodne zabawy. 

 

Wychowawcy świetlicy pod przewodnictwem p. Agnieszki zorganizowali teatr kukiełkowy „Czerwony Kapturek” 

Wszyscy byli bardzo zachwyceni, a wychowawcy udowodnili, że maja w sobie talent aktorski! 

Nasze dzieci bardzo chętnie korzystają z leżaków zakupionych przez Radę Rodziców.

Dla podkreślenia wakacyjnej aury p. Kasią zorganizowała natrysk wodny tak, by każdy mógł się schłodzić w te upalne dni!

 

Maj

Kiedy lipa w MAJU kwitnie, to w ulach miód zawiśnie. 

Kiedy wróciliśmy po przerwie do szkoły, opowiedzieliśmy sobie wspólnie czym dla nas jest praca? Co oznaczają słowa Święto Pracy? Dzieci, chętnie uczestniczyli w pogadance, później każdy powiedział, kim chce być w przyszłości. Jedni malowali swoje zawody inni kolorowali na wydrukowanych kolorowankach, to kim chcieliby zostać. Pojawiły się różne propozycje. Za wszystkie trzymamy kciuki i obiecujemy, że będziemy Was wspierać w wybranych marzeniach! 

Z okazji Dnia Bibliotekarza, (8maja) składamy serdeczne życzenia naszej wspaniałej Pani bibliotekarce, która zawsze służy dobrą radą oraz ciepłym słowem. Serdecznie dziękujemy!

Dzieci w przeddzień miały okazję, wysłuchać przepięknej bajki o prawdziwej przyjaźni. Jeżyk i Zajączek, głowni bohaterowie przenieśli naszych świetliczaków do wspaniałej krainy fantazji  oraz pokazali na swoim przykładzie na czym polega bezwarunkowa przyjaźń i że kochamy swoich przyjaciół takimi jakimi są i nie próbujemy ich zmieniać. Takich samych przyjaciół zespół całej świetlicy życzy drogie dzieci!

Pani Kasia zebrała prace o tematyce na konkurs „Wiosenna łąka”, który odbywał się w szkole Podstawowej nr 82. 

 Jednej z naszej uczennicy udało się zdobyć wyróżnienie w tym konkursie. Serdecznie gratulacje dla Diany z klasy 2b! Praca była naprawdę przepiękna! Życzymy dalszych sukcesów!

Długo na to czekaliśmy i w końcu nadszedł upragniony czas! To już dzisiaj!

11 maja odbyło się Wielkie Otwarcie Świetlicy! Nadszedł ten dzień! Już dzisiaj dzieci wspólnie ze swoimi wychowawcami mogli zejść do nowej świetlicy i zobaczyć ją na własne oczy i co najważniejsze już od dzisiaj z niej korzystać! Na dzieci czekało wiele atrakcji. Pojawiły się również bardzo ważne osoby, Pani Dyrektor przemówiła z radością witając naszych zachwyconych świetliczaków! Następnie pan Bartek włączył wspaniały filmik, na którym wszyscy mogliśmy zobaczyć naszą świetlicę przed w trakcie remontu i wreszcie po jej zakończeniu. Kiedy jest taka nowa i piękna! Następnie dzieci rozeszły się, aby zobaczyć świetlicę, korzystając z różnych zbaw, np. gry w piłkarzyki! Wszystkim tego dnia dopisywał nastrój, zwłaszcza naszym uczniom z pierwszej klasy, którzy bardzo chętnie uczyli naszą Panią Dyrektor zasad gry w piłkarzyki! 🙂 

Następnie każdy z uczniów poszedł odebrać swój los- nagrodę (każdy los wygrywał) a później dzieci na pożegnanie otrzymały jeszcze po słodkim upominku. Tego dnia na pewno długo nie zapomnimy w naszej świetlicy! 

 

14 maja zostały ogłoszone wyniki konkursu biegu na czas, którego organizatorem był Pan Bartek. 

Kategoria klas II

I miejsce – Jakub Mańkowski 
II miejsce – Leon Krzyk 
III miejsce – Filip Skrzypczak 

Kategoria klas III

I miejsce – Adrian Waczyński 
II miejsce – Jakub Mayer 
III miejsce – Sofia Ostapenko 

Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu! 

 

21 maja odbył się długo wyczekiwany Turniej Warcabowy!

To nie tylko zwykła gra planszowa, lecz gra edukacyjna, która uczy koncentracji, cierpliwości przewidywania oraz zasady fairplay. Do konkursu mogli zgłosić się wszyscy chętni i sprawdzić się w tym konkursie!

A oto przed Państwem zdjęcia z turnieju:

 

26 maj to przepiękny dzień. Wspólnie z dziećmi oglądaliśmy bajkę o mamie i dziecku. Następnie porozmawialiśmy kim jest mama? Za co ją kochamy? Jak codziennie możemy doceniać to, że nami się opiekuję? Każdy z nas później wykonał kartkę laurkę dla mamy.

Kwiecień

Kwiecień, plecień, bo przeplata, trochę zimy trochę lata. 

Po świętach wróciliśmy cali i zdrowi. Nauka zdalna wciąż trwa, jednak patrzymy z nadzieją w przyszłość, że wkrótce uczniowie naszej świetlicy będą mogli swobodnie powrócić, by móc znowu uczyć się i z radością bawić. 

“Pierwszym bogactwem jest zdrowie'”
 Ralph Waldo Emerson 

7 kwietnia obchodziliśmy w naszej świetlicy Światowy Dzień Zdrowia i Dzień Pracowników Służby Zdrowia. Szczególnie w okresie pandemii niezwykle ważne jest, aby doceniać naszą wspaniałą Służbę Zdrowia. 

Doczekaliśmy się! Wróciliśmy do szkół! Świętowaliśmy wielki powrót do szkół ciesząc się swoim towarzystwem. Odbywały się różne gry integracyjne w różnych grupach, np. 

  • Poznajmy się,
  • Niech wstanie ten, kto..
  • Bezludna wyspa 
  • Głuchy telefon 

23 kwietnia świętowaliśmy Szkolny Dzień Patrona. Uczniowie w czasie zdalnych lekcji brali udział w ciekawych zajęciach i podejmowali różne aktywności, które przybliżyły postać naszego Patrona.

Dzieci, które uczestniczyły w lekcjach zdalnych ze szkoły, wykonały symboliczne zdjęcia w miejscach upamiętniających naszego patrona na terenie szkoły.

Również w naszej świetlicy nie mogło zabraknąć celebrowania Międzynarodowego dnia Tańca, który odbył się 29 kwietnia. 

Wychowawcy świetlicy wspólnie z dziećmi tańczyli różne rodzaje tańców. Było przy tym dużo śmiechu i zabawy. Dzieci bardzo chętnie podawały swoje ulubione utwory i tańczyły w rytm tej muzyki..

Marzec

Pierwszego marca obchodziliśmy „Dzień Piegów”. Wszyscy z uwagą wysłuchali opowiadania poruszającego problem tolerancji pt. ”Mała biedronka”.

 W tym dniu podczas zajęć uczestnicy ozdabiali się kropkami na twarzy by przypominać biedroneczki a następnie rysowali autoportret.

 

Przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego zachowania podczas pandemii i obejrzeliśmy film edukacyjny pt. ”Bajka o wirusie”

Nasi milusińscy starali się rozwiązać zagadki tematyczne przedstawione w programie COOL TV „Zagadki o strasznym wirusie”.

Z uwagi na różną aurę organizowane były dla świetliczaków seanse filmowe podczas których mogli spotkać bohaterów z takich projekcji jak: „Kraina cudów”, Pikachu”, „Kevin sam w domu”.

 W marcu chłopcy przygotowali laurki dla mam i babć z okazji „Dnia Kobiet”.

Przypomnieliśmy sobie zasady zdrowego żywienia i dzieci wykonały pod czujnym okiem pani Anety Sigal „Piramidę Zdrowego Żywienia”.

Odbył się także konkurs „Karaoke”, w którym nasi wychowankowie oraz nauczyciele    bardzo chętnie wzięli udział.

            Oto wyniki:

            I miejsce – Maja Ratajczyk, Joanna Woźniak, Viktoria Irynchuk

            II miejsce – Ewa Skrzypek, Pola Szydłowska, Borys Ciechanowski

            III miejsce – Olaf Karasiak, Jerzy Burda, Jakub Mańskowski, Gabriel Lakatosz

            Podczas konkursu wyróżnili się:

Aneta Sigal w utworze pt. „Kolorowy wiatr”
Katarzyna Obrowska w piosence pt. „Śpiewać każdy może”
Bartłomiej Stefan  w utworze „Jak anioła głos”                  

            Wszystkim uczestnikom konkurs dał wiele radości.

Luty

W lutym odbywały się warsztaty czytelnicze na których dzieci przenosiły się w świat bajek i baśni.

Podczas tematycznych zajęć plastycznych świetliczaki wykonały prace pt. „Układ słoneczny”, „Zima moich marzeń”, „Projekt statku” i inne.

Jak w każdym miesiącu odbywały się zabawy słowem, kalambury, zagadkomania, warcaby, gry planszowe, puzzle.

W tym miesiącu rozpoczął się remont naszej świetlicy.

Na boisku szkolnym dzieci brały udział w zabawach bieżnych, orientacyjnych i skocznych.

Grały w „Zbijaka”, piłkę nożną, „Do pięciu podań”, „Komórki do wynajęcia”, „Baba Jaga patrzy”, Murarz i cegły” oraz w wielu innych zabawach grupowych.

Uczennica klasy II B Ewa Skrzypek jest autorką nowej zabawy ruchowej „Kto zdobędzie więcej czarnych pól” do której zasady przygotowała p. Kasia.

Dla grupy III pani Katarzyna Obrowska zorganizowała konkurs pt. „Przedwiośnie”. Obecne dzieci z zaangażowaniem wzięły w nim udział.

            I miejsce zajęła Kinga Regulska

            II miejsce Jagna Deptuła

            III miejsce Franciszek Ankudowicz oraz Alan Loga

            Wyróżnienie otrzymał Sebastian Błajewski

GRATULUJEMY!!!

 

Styczeń

Jak szybko mija czas. Wreszcie doczekaliśmy się powrotu do szkoły. Zimowa aura sprzyja zabawom na boisku szkolnym.

 

Już na samym początku świetnie się bawimy. Przygotowaliśmy maski karnawałowe do wspólnej zabawy.

Wykonaliśmy trójwymiarowe bałwanki z papieru.

Powstał kącik „Moje bajki”

Pamiętaliśmy również o Dniu Babci i Dziadka

Grudzień

Wspaniały miesiąc dla wszystkich dzieci. Wspólnie rozpoczęliśmy przygotowania do Mikołajek. Świetliczaki wzięły udział w konkursie na „Portret św. Mikołaja”

Wszystkie prace były tak piękne, że każde dziecko zostało nagrodzone.

W zimowe i pochmurne dni nasze Świetliczaki chętnie grają w szachy japońskie.

Mamy prawdziwą zimę! Hurra, hurra. Wreszcie możemy ulepić bałwana i stoczyć walkę na śnieżki. Nasza radość jest ogromna, ponieważ prawie nie pamiętaliśmy jak wygląda śnieg.

Uwaga, uwaga ogłoszony konkurs na stronie internetowej szkoły został rozstrzygnięty.   Konkurs techniczny „Stołówka dla ptaków” wygrała Julia Kolasińska z klasy III b.

Nadchodzi czas Bożego Narodzenia. W tym okresie wspólnie śpiewamy kolędy i opowiadamy w jaki sposób spędzamy święta w swoich domach i jakie są tradycje. Wśród naszych kolegów i koleżanek mamy także obcokrajowców, którzy przedstawiają nam tradycje ze swoich rodzinnych stron.

 

 

Listopad

Uwaga, uwaga mamy zaszczyt ogłosić zajęcie I miejsca przez Viktoriię Irynchuk w Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym „Jesienne nastroje”.

 

Piękna aura pozwala nam na wspólne zabawy na świeżym powietrzu. Dzieci wzięły udział w tworzeniu największej góry z liści. Oto ich dzieło.

Stało się to czego  obawialiśmy się najbardziej znowu nasi milusińscy zostają w domach!
Wszyscy uczniowie przeszli na edukację zdalną. Pandemia panoszy się wszędzie. Dotknęła także naszą świetlicę.

 

Została nas garstka. Świetliczaki aktywnie uczestniczą w zajęciach lekcyjnych, na które chodzimy do pracowni komputerowej i tam dzieci od pierwszej aż do siódmej klasy mogą brać udział w prowadzonych przez nauczycieli lekcjach.

Mało nas ale w świetlicy rozpoczęły się zajęcia z projektu „Zaprogramuj przyszłość”. Pan Bartek prowadzi edukację z programowania, robotyki i kodowania.

W ramach projektu dzieci wzięły udział w wirtualnych poszukiwaniach św. Mikołaja.

                                 

Październik

W październiku wykorzystywaliśmy do naszych prac piękne dary jesieni. Były to kasztany, liście, żołędzie, jarzębina. Powstawały prace płaskie i przestrzenne.

Malowaliśmy palcami oraz całymi dłońmi.

Wspaniale mijał nam czas przy zabawach na świeżym powietrzu. Pogoda dopisywała tak jak latem dlatego budowaliśmy różne zamki oraz postacie z piasku.

Miały miejsce zabawy taneczne, zajęcia o emocjach oraz próby przygotowujące do przedstawienia „Świniopas”.

Podczas wyjść na boisko młodsze dzieci korzystały z placu zabaw naszej szkoły.

Uroczyście obchodziliśmy “Dzień Edukacji Narodowej”. Powstały najzabawniejsze karykatury nauczycieli i dzieci.

Zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w Międzyświetlicowym Konkursie Plastycznym „Jesienne nastroje”. Z niecierpliwością oczekujemy na jego rozstrzygnięcie.

 

Ogłosiliśmy konkurs na „Najśmieszniejszą dynię” – który cieszył się dużym zainteresowaniem. Jego wyniki poznamy wkrótce.

 

                               

Wrzesień

Rozpoczął się nowy rok szkolny 2020/21. Świetlica ruszyła pełną parą.
Nauczyciele przywitali swoich milusińskich ze starszych klas oraz świetliczaków – pierwszoklasistów.

Już w pierwszym tygodniu miały miejsce zabawy integracyjne, podczas których mieliśmy okazję poznać imiona nowo przyjętych dzieci do naszego grona.

 

Naprzemiennie z zabawami odbywały się zajęcia plastyczne. Wspominaliśmy minione wakacje oraz świętowaliśmy dzień kropki.

 

Nie zapomnieliśmy o akcji ekologicznej jaką jest Sprzątanie Świata, w której nasi wychowankowie chętnie wzięli udział.

 

I tak podczas wspólnych zajęć doczekaliśmy się jesieni.

 

Pamiętaliśmy również o naszych chłopcach, dla których przygotowaliśmy słodki upominek.

Nasze dzieci zawsze pamiętają o przestrzeganiu bezpiecznych zachowań podczas pandemii.

Zawsze przygotowani na wszystko.