“Z kodowaniem za pan brat”

Od września Przedszkolaki z grupy „Pszczółki” wraz z wychowawcą brały udział w ogólnopolskim programie Uczymy Dzieci Programować, a tym samym realizowały innowację „Z kodowaniem za pan brat”, która  jest odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci, wymogi edukacyjne zawarte w podstawie programowej kształcenia ogólnego oraz opublikowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2019/2020.

 

Głównym celem wprowadzanej innowacji jest rozwijanie u wychowanków uniwersalnych kompetencji, takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, w ruchu, poprzez doświadczanie
i eksperymentowanie. Zaproponowane aktywności w ramach innowacji „Z kodowaniem za pan brat”, pozytywnie wpływają na wszechstronny rozwój dziecka, a zdobywane podczas zajęć kompetencje są wykorzystywane przez dziecko, niezależnie od tego, czy będzie chciało w dalszej przyszłości poszerzać swoje umiejętności w zakresie programowania, czy nie.

Początki pracy opierały się na poznawaniu przez dzieci maty do kodowania, kolorowych kubków, krążków, plansz ze wzorami wież z kubków, itp.  Potem zaczęły się zadania polegające na odkodowywaniu wierszyków, opowiadań, czy tworzeniu działań matematycznych.

Ale to nie koniec naszej przygody z programowaniem! Już wkrótce poznamy tajniki pracy
z Ozobotami – edukacyjnymi robotami dla dzieci!