Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia w innych krajach?

Państwo Schwartz (rodzice z grupy Pszczółki) w języku angielskim opowiedzieli nam o świętach Bożego Narodzenia w USA.  Czy wiecie, że  w Stanach świętuje się krócej, główne świętowanie z uroczystym obiadem przypada na 25 grudnia, czyli na sam dzień Bożego Narodzenia, a nie na Wigilię jak u nas. Natomiast 26 grudnia to już zupełnie normalny dzień roboczy, a  prezenty najczęściej rozpakowuje się w Boże Narodzenie od rana.  Opowieści były przeplatane różnymi aktywnościami, np. wykonaliśmy zadanie z kalendarza adwentowego, pobawiliśmy się w „Simon says”, a na koniec poczęstowano nas pysznymi  piankami Marshmallows. Dziękujemy za cenne wiadomości!

Z kolei mama i ciocia Yevy z grupy Żabek opowiedziała nam w języku ukraińskim, o tym jak na Ukrainie obchodzone są święta.  W obu krajach, w przeddzień Bożego Narodzenia – odpowiednio 24 grudnia (w Polsce) i 6 stycznia (na Ukrainie) – obchodzimy wigilię lub, jak mówią na Ukrainie, Święty Wieczór. Na Ukrainie kolędy, zgodnie z tradycją, śpiewają dzieci idące na kolędowanie do sąsiadów i krewnych, tym samym składają one życzenia szczęścia, zdrowia i dostatku gospodarzom.  Nowy Rok na Ukrainie jest czasem choinki, prezentów i Dziadka Mroza. Boże Narodzenie na Ukrainie to ważne święto religijne, które zazwyczaj spędza się w rodzinnym gronie, jednak nie jest ono kojarzone z prezentami lub postacią w czerwonym stroju.  Na koniec mogliśmy spałaszować przepyszne ukraińskie pierogi! Uwierzcie nam na słowo – rozpływały się ustach! Dziękujemy!

Trzeci i ostatni kraj, którego zwyczaje poznaliśmy bliżej to Szwecja. Dowiedzieliśmy się, że Szwedzi od pierwszej niedzieli Adwentu zapalają kolejno po jednej świecy, aż do Wigilii. Okazało się, że szwedzki Mikołaj to Jul Tomte, który wygląda jak skrzat, a nie dziadek. Nauczyliśmy się świątecznych słówek po szwedzku: God Jul! – Wesołych Świąt, julklappar – prezenty, polkagris – laseczki na choinkę (cukierki), pepparkakor – pierniczki. Mieliśmy nawet okazję spróbować szwedzkich pierniczków i szwedzkiego świątecznego chlebka chrupkiego – julknäcke.   Było interesująco i pysznie – dziękujemy!